Obecny czas: 2014-09-20, 06:55

ksiegarnia internetowa

Jak dotrzeć z PL do Flamagusty?

Posortowane wiadomości dotyczące podróżowania na/z Cypr(u).
Forum edytowane TYLKO przez moderatorów. Do dyskusji prosimy używać Forum Ogólnego lub Cyprus Gadu.

Moderator: A-Team

Jak dotrzeć z PL do Flamagusty?

Postprzez agatasto » 2012-05-07, 21:52

Hej,
Pytanie jak w temacie. Przyjeżdżam do Flamagusty na wolontariat na tamtejszym uniwersytecie.
Zaczyna się on 1 lipca 2012, kończy około 12 sierpnia 2012.
Kiedy zobaczyłam jak ciężko dostać się na Północną część Cypru i ile razy będę musiała się przesiadać postanowiłam poprosić o pomoc Was. Zdaję sobie sprawę, że bez przesiadek się nie obejdzie, ale może jest możliwość zredukowania ich ilości...
Nie sądziałam też, że ta podróż będzie mnie słono kosztowała. Może jakieś w miarę dogodne cenowo rozwiązania też posiadacie (chciałabym wydać na podróż do 2tys. zł).

Dodam, że jestem z Gdyni, więc najbardziej interesują mnie wyjazdy w stronę Flamagusty z północy Polski, typu lotniskow Gdańsku ;)
agatasto
User

Reklama

Re: Jak dotrzeć z PL do Flamagusty?

Postprzez Yocco » 2012-05-08, 09:55

Termin nie za ciekawy jeżeli chodzi o tanie połączenia z Polski. Ryanairem możesz leieć z Krakowa do Paphos poniżej 300 zł w dwie strony + bagaż, ale z Paphos dostać się do Famagusty to trochę kłopotliwe... Jeżeli wylądujesz po stronie greckiej to możesz granicę przekroczyć w Nicosii lub koło Famagusty (Agios Nicolaous) - o tym ostatnim przejściu nie mam wiedzy, więc może ktoś zorientowany się wypowie. W Nicosii wygląda to tak, że przekraczasz w centrum granicę i po 10 minutach pieszo jesteś na przystanku, (czyli od przystanku na którym byś wysiadła w greckiej części Nicosii do przystanku po stronie tureckiej jest z 20-30 minut pieszo o ile nie pobłądzisz, ale będzie gorąco, więc niezbyt komfortowe rozwiązanie z torbami tak iść) z którego są bezpośrednie busy do Famagusty. Nie znam połączeń bezpośrednich z Paphos do Nicosii, musiałabyś się przesiąść w Limassol. Są jeszcze połączenia lotnicze z Polski do Larnaki, trochę drogo, ale z Larnaki do Famagusty łatwo się dostać przez Nicosię. Może jest jakieś połączenie w okolice przejścia w Famaguście? Jest opcja Travel Express:

[http://www.travelexpress.com.cy/]

Zapytaj ich co proponują, ceny mają przystępne i biorą door to door, ale chyba na stronę turecką nie jeżdzą. Tylko nie pytaj ich zbyt ogólnikowo jak tu na tym forum, bo znając mentalność lokalną to oleja takie zapytanie :-)

Możesz jeszcze lecieć bezpośrednio na stronę turecką, skąd nie byłoby problemu dostać się jakimś busem do Famagusty, ale miałabyś przesiadkę w Turcji i cenowo w granicach 2000 zł w dwie strony z Warszawy do Ercan przez Turcję.
Awatar użytkownika
Yocco
VIP

Postprzez magdalena.g » 2012-05-09, 01:22

Dobrze ci YOCCO zaproponowala-najprosciej by bylo do turcji,a z tamtad na cypr,autobusy do samej famagusty masz co godzinke,wszystko zalezy od zawartosci twojego portfela.Jesli lecisz do larnaki to tez nie zle,dostan sie z lotniska do centrum miasta a potem chyba najprosciej do paralimni,przez ayia nape,zkad masz 2 autobusy bezposrednio pod przejscie graniczne.A gdzie dokladnie bedziesz w famaguscie?Zapraszam na kawe i sluze pomoca jesli bedziesz miala jakies problemy,jesli chcesz wiedziec cos wiecej daj znac prywatnie...Pa.
Awatar użytkownika
magdalena.g
User

Miejscowość: famagusta kktc

Postprzez Gumbare » 2012-05-09, 06:48

A tu masz linka gdzie opisują jakimi liniami dolecieć do Ercan (ECN) i trochę innych informacji.
http://www.cyprus44.com/flights/cyprus- ... rlines.asp

powodzenia
PRAWDA może zrobić tylko jedno - wyzwolić.
Awatar użytkownika
Gumbare
VIP

Postprzez agatasto » 2012-05-11, 11:44

Dziękuję bardzo za wyczerpujące odpowiedzi, pozostaje mi to wszystko przeanalizowac dokładnie;))
magdalena - jeszcze nie wiem gdzie dokładnie będę, moja praca będzie polegała na wykonywaniu różnych projektów na tamtejszym uniwersytecie, więc myślę, że gdzieś w pobliżu uniwerku :-)

A powiedzcie mi proszę jak obecnie wygląda sytuacja polityczna na Cyprze? Dowiedziałam się o braku opieki konsularnej na miejscu, co trochę mnie zmartwiło...mam nadzieję, że podczas mojego pobytu nie będzie mi ona potrzebna :p
agatasto
User

Postprzez magdalena.g » 2012-05-11, 17:46

Jesli bedziesz w samej famaguscie to pewnie w DAU-tu tez pracuje moja tesciowa...Aco do opieki no to tutaj nie ma naszej ambasady,ale jest raczej bezpiecznie,wiec nie masz sie o co martwic,jezeli juz naprawde ci bedzie potrzebne cos -to przekroczenie granicy na grecka strone nie jest problemem.
Awatar użytkownika
magdalena.g
User

Miejscowość: famagusta kktc

Postprzez irkolo » 2012-05-12, 18:39

na innym forum podałem Ci propozycję lotu z GDN do LCA za 1185 zł z wliczonym bagażem... czyżby ta cena była nieodpowiednia ?
Image
irkolo
User

Miejscowość: Małopolska

Postprzez agatasto » 2012-05-14, 18:22

irkolo cena jak najbardziej odpowiednia (w porównaniu do niektórych jakie mi się wyświetliły przy poszukiwaniach) :-)

Zastanawiam się tylko czy ogarnę z bagażem sama (chodzi mi o przesiadki samolot-autokar) no i do tego dochodzi także czas lądowania w Larnace (2:50) i później lot powrotny 15.08. (3:40)... także godzinowo niebardzo tak tłuc się samej w zupełnie nowym miejscu.

Z kolei loty do Ercan są dwa razy droższe no i koło się zamyka, wrrrr... A myślałam, że jak wybiorę wolontariat w Europie to będzie łatwiej z dojazdem ;p
agatasto
User

Postprzez Ingalill » 2012-05-14, 19:00

agatasto napisał(a):irkolo cena jak najbardziej odpowiednia (w porównaniu do niektórych jakie mi się wyświetliły przy poszukiwaniach) :-)

Zastanawiam się tylko czy ogarnę z bagażem sama (chodzi mi o przesiadki samolot-autokar) no i do tego dochodzi także czas lądowania w Larnace (2:50) i później lot powrotny 15.08. (3:40)... także godzinowo niebardzo tak tłuc się samej w zupełnie nowym miejscu.

Z kolei loty do Ercan są dwa razy droższe no i koło się zamyka, wrrrr... A myślałam, że jak wybiorę wolontariat w Europie to będzie łatwiej z dojazdem ;p

O dojazd i odbior z lotniska sie nie martw, po tureckiej stronie jest wiele firm taksówkowych, ktore sie takim transportem zajmuja, sama nawet z jeden firmy zawsze korzystam i jak widac zycje i mam sie dobrze, zawsze czekaja na mnie na lotnisku, pomagaja z bagazami. Jesli chcesz napisz do mnie znowu email albo tu na pw to podam Ci namiary.
Informacje o północnej stronie wyspy znajdziecie na moim blogu, zapraszam: http://wkrajuktorynieistnieje.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Ingalill
Member

Miejscowość: KKTC / TRNC

Postprzez agatasto » 2012-05-18, 13:06

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi - bilety kupione:)

Gdańsk - Warszawa - Larnaka (i z powrotem) za 1199zł, nie wiem czy to taniocha, ale na pewno korzystniejsza cena niż w przypadku lotu do Ercan.

Mam pytanie jeszcze do bagażu podręcznego w liniach lotniczych LOT - mam walizkę o wymiarach ok. 60x40 (na stronie lotu napisane są wymiary bagażu podręcznego do 55x40), chciałabym ją zabrać, bo na te 1,5 miesiąca trochę rzeczy muszę wziąć. Czy LOT jakoś restrykcyjnie patrzy na te bagaże? Są jakieś takie "łapanki" a'la Wizzair czy Ryanair na lotniskach, że trzeba wcisnąć bagaż to tych ich koszyczków? ;D
agatasto
User

Postprzez Yocco » 2012-05-18, 18:35

Wątpię, żeby sprawdzali, ale gdzie to wsadzisz jeżeli nie będzie wolnych miejsc... Wzięłabym mniejszą torbę, do tego można mieć osobno torbę z laptopem i torebkę na ramię dowolnych rozmiarów...

Nie wiem jaki macie dress code na tych praktykach ale z takich rad dla Polaków wybierających się na dłużej po raz pierwszy to mogę Ci doradzić, że nie warto brać za dużo długich spodni czy kurtki bo Ci się w ogóle nie przyda. W lipcu-sierpniu nigdy nie miałam na sobie długich spodni, dopiero we wrześniu zaczyna się pogoda odpowiednia na dłuższe spodnie. W dzinsach się ugotujesz. Ciuchy letnie tylko przewiewne.
Awatar użytkownika
Yocco
VIP

Postprzez agatasto » 2012-05-19, 13:32

Yocco dzięki za odpowiedź :)

Jak na pokład mogę wejść osobno z torebką na ramię, laptopem i małą walizką to super, bo doczytałam wczoraj, że bagaż podręczny jest do 6kg, a mój podręczny zazwyczaj mieści się w okolicach 10kg...a z uwagi na to, że mam laptopa ok.2kg+waga walizki pewnie ok.1-2kg, to niewiele w sumie mi zostanie na jakieś inne rzeczy :D

Myślę, że nie będą wymagali jakiegoś formalnego ubioru, bo to w zasadzie zajęcia na uczelni będą i organizacja takich jakby integracji międzynarodowych...nie wiem jak to nazwać.
W każdym bądź razie nie sądzę, żeby wymagali ode mnie bym gotowała się w długich spodniach skoro piszesz, że jest tak ciepło.

Także dzięki także za wskazówkę co do ciuchów, bo zastanawiałam się żeby brać też kilka par długich spodni "na wszelki wypadek", tak to wezmę jedną i z głowy ;)
agatasto
User

Postprzez Yocco » 2012-05-19, 14:07

Hmm jak w budynku będziesz spędzać czas to pewnie będzie klimatyzacja i może bedziesz marznąć to lepiej weź długie spodnie :D i w ogóle odradzam noszenie krótkich szortów i obcisłych koszulek na ramiączkach - nie dość że złapiesz poparzenie skóry w pierwszy dzień to będą Cię brać za kobietę lekkich obyczajów (jak bedą trąbić to nie uważaj tego za komplement).
mam laptopa ok.2kg+waga walizki pewnie ok.1-2kg, to niewiele w sumie mi zostanie na jakieś inne rzecz

6 kg to tylko ta jedna torba podręczna ma mieć a wagi torby z laptopem i torebki na ramię nikt Ci nie będzie sprawdzać.
Awatar użytkownika
Yocco
VIP

Postprzez agatasto » 2012-05-19, 14:51

To chyba muszę podreperować garderobę... po Gdyni latem biegam tylko w krótkich spodenkach ;p

To jakie kremy z filtrem mam ze sobą zabrać? Narazie mam kupioną 30...ale skoro tam jest tak mocne słońce, to chyba wtedy mocniejszy muszę zabrać;p
agatasto
User

Postprzez Ingalill » 2012-05-19, 17:46

agatasto napisał(a):To chyba muszę podreperować garderobę... po Gdyni latem biegam tylko w krótkich spodenkach ;p

To jakie kremy z filtrem mam ze sobą zabrać? Narazie mam kupioną 30...ale skoro tam jest tak mocne słońce, to chyba wtedy mocniejszy muszę zabrać;p

Mi wystarcza filtr 30 ale jesli jestes blondynka czy ruda o jasnej karnacji to bezwzglednie 50tka wskazana.
Mimo ze ja nie mam jasnej cery w zeszlym roku trafila mi sie 2 razy alergia sloneczna.

Odnosnie szortow - zebys sie nie zdziwila jak turczynki potrafia chodzic ubrane hehehe :P

Jesli bedziesz musiala cos zaprezentowac czy gdzies wystapic to wiadomo stroj a la galowy wskazany dlugie spodnie lub spodnica tak za kolano albo rowno z kolanem, przed juz moze byc zle odebrana...ale jak mowie zalezy co tam bedziesz robic :)
Informacje o północnej stronie wyspy znajdziecie na moim blogu, zapraszam: http://wkrajuktorynieistnieje.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Ingalill
Member

Postprzez Yocco » 2012-05-19, 18:59

Ja używałam 45 i tak miałam oparzenia słoneczne po 2h. Nieposmarowany przedziałek we włosach tak mi się raz spiekł, że później miałam jakąś masakryczną łuszczycę, skóra spod włosów mi płatami schodziła przez parę tygodni. Nicosia jest mniej niebezpieczna, bo jest wyższa temperatura, ale nie ma chyba takiego wiatru który potęguje te oparzenia.
Awatar użytkownika
Yocco
VIP

Postprzez agatasto » 2012-05-20, 17:58

No to pięknie ; ) To ilu stopni można się spodziewać w lipcu i sierpniu? 40?
Lubię ciepełko, zobaczymy, czy wytrzymam to cypryjskie ; p
agatasto
User

Postprzez Yocco » 2012-05-20, 18:21

44 w cieniu
Awatar użytkownika
Yocco
VIP

Postprzez agatasto » 2012-05-20, 22:37

Aaaa! Jak wy dajecie radę? :D Do takich tropików zdecydowanie nie jestem przyzwyczajona, więc to będzie dla mnie spory szok termiczny ; p

A w nocy temperatura daje chociaż trochę odpocząć, czy też taki gorąc?
Śpiwór będzie chyba zbędny w takim razie, bo wątpię żebym mieszkała w miejscu, gdzie jest klima. Zabiorę samo prześcieradło ;p
agatasto
User

Postprzez Ingalill » 2012-05-21, 10:08

Zabierz ze soba 2 przescieradla, jednym sie bedziesz nakrywac na drugim bedziesz spac :) do tego jeszcze wszelkie specyfiki anty komarowe i anty meszkowe. Są tu tzw muszki piaskowe, ktore ledwo co widac golym okiem, zaufaj mi - pokochasz komary bardziej niz to dziadostwo, szczegolnie, ze ukaszenie moze byc dosc niebezpieczne, bo ze bolesne i swedzace do kilku dni to norma. Odstraszaja je na szczescie wszelkie anty- komarowe specyfiki, takie do smarowania sie, czy takie np w formie spiralek czy elektrycznych plynow, one sa dosyc drogie, wiec zalecam kupno w PL takiego urzadzenia a plyn bedziesz sobie tu wymieniac.
Awatar użytkownika
Ingalill
Member

Następna

• Reklama
Stowarzyszenie Kulturalne Polaków na Cyprze Malwa

Wróć do Transport na wyspę

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości